Klub leteckých modelářů kdysi

By in Muži on 10.4.2018

Partička mladých kluků začínala tvořit své první letecké modely v garáži otce jednoho z nich. Scházeli se v ní každou volnou chvilku. Z prvních balzových modelů pomalu přecházeli na laminátové a to už vyžadovalo větší prostor.
model letadla
Štěstí jim přálo a pod vedením staršího zkušeného modeláře si zřídili klubovnu. V ní si vybudovali modelářskou dílnu, kterou vybavili vším, co k modelování letadel je zapotřebí. Asi po pěti letech úspěšné činnosti začínají přivážet první ocenění. Nejdříve z krajských, posléze i z republikových soutěží. A každý další úspěch je posouvá k dalšímu vylepšování modelů.

Do jejich modelářského klubu se začínají hlásit noví modeláři. Původní klubovna už nedostačuje a tak se přestěhují do nově zrekonstruovaných prostor sportovního centra. Celý suterénní prostor je jim k dispozici. Z původní partičky zůstanou nakonec ve městě jenom dva, zbytek se rozjede na studia po celé republice.

A dnes

 
Čas oponou trhne a z naší partičky mladých kluků jsou padesátiletí zralí muži. A co myslíte? Modeláří? Všichni, kteří se po studiích vrátili do rodného města a založili tu své rodiny, modelaří dodneška. Pořád se scházejí každou středu vpodvečer a vytvářejí další letecké modely. Dneska už z naprosto jiným vybavením a z docela jiných materiálů.

Jejich řízené modely ve všech republikových soutěžích získávají zasloužené ocenění. Dokonce se poslední dva roky zúčastňují mezinárodní soutěže leteckých modelů. Vzhledem k veliké konkurenci účastníků ze dvaceti zemí si ještě cenu nepřivezli.
dálkově ovládaný dron
O to větší motivaci mají do dalšího ročníku. Ve městě je věhlas klubu leteckých modelářů znám a o nové adepty nemají nouzi. Pořád se najdou kluci, kteří chtějí nahradit virtuální realitu svého počítače, za poctivou ruční práci při stavbě letadla. A naše partička padesátiletých leteckých modelářů jim v tom jde příkladem.