Miminko na cestě?

By in Zdraví on 10.4.2018

Kolik maminek by si na tuhle otázku rády odpověděly kladně. Bohužel, dnešní populace se nevyznačuje žádnou závratnou plodností a na nárůstu populace je to výrazně znát. Nepomáhá ani finanční zvýhodnění rodin s více dětmi. Na vině může být více faktorů.
1/ zdravotní problémy reprodukčního aparátu u žen i mužů
2/ posun věkové kategorie, kdy matky začínají uvažovat o těhotenství
3/ ubývání klasického modelu rodiny
4/ sociální situace některých matek nebo párů
ruka hladící miminko
Kdy začít uvažovat o léčbě neplodnosti?
Dá se říci, že k vyšetření by měl dorazit každý pár, který se pokouší intenzívně o miminko více jak půl roku. Nic nezkazíme, budeme-li vědět, že jsme v pořádku. A už vůbec nic nezkazíme, když se případně začneme léčit co nejdříve. Vzhledem k tomu, že dnešní mladí lidé začínají uvažovat o rodině daleko později než lidé v minulém století, často jim uběhne reprodukční věk a na léčbu už je pozdě. Stárnutí rodičů je fenomén doby.

Dříve byli plné porodnice 25 letých maminek, dnes nejsou výjimkou ani 40 leté prvorodičky. Je to i tím, že dnešní zdravotnictví dokáže to, co dříve bylo jen scifi. Přes všechny lékařské úspěchy by ale neměly páry zanedbat rodičovství v přirozené reprodukční době, kdy příroda sama organismus přizpůsobí tak, aby mateřství bylo co nejoptimálnější jak pro dítě, tak pro matku.

Není proč se stydět
Je třeba podotknout, že žádný pár by neměl trpět ostychem před reprodukčním vyšetřením. Je třeba si uvědomit, že pořídit si dítě je zodpovědný krok, který vyžaduje a do budoucna jistě bude vyžadovat řadu kroků, které třeba nebudou úplně příjemné, zato zajistí jistotu pro zdraví rodičů i dítěte. A tímto vyšetřením tato etapa bezesporu začíná. Není vůbec špatně, navštíví-li pár současně i psychologa.
čáp s dítětem
Tato etapa života je natolik náročná, že být v pohodě i duševně bývá někdy hodně těžké. To ale zas neprospívá početí dítěte. Partneři, kteří jsou ve stresu a v napětí, své tělo vystavují velkému náporu. To pak ve většině případů nespolupracuje a vzniká začarovaný kruh.

Proto vyhledejme i tento druh pomoci, určitě vám neuškodí, ale ve většině případů jen pomůže. Je též přínosné setkávat se pod vedením odborníka s páry, které prodělali různé trampoty ohledně reprodukce a dnes mají krásné zdravé miminko. Sdělené zkušenosti nás můžou zbavit strachu a nepřiměřeného očekávání, což též může přispět k harmonizaci pro početí. A o to zde jde. Připravit svůj organismus všestranně. Pak můžeme očekávat úspěch.