Rotvajler – ochranář pro zkušeného chovatele

By in Hobby on 13.4.2019

Velikost a stavba těla

Tento pes, který je v poslední době stále oblíbenější jako společník, dorůstá do výšky kolem 70 cm a dosahuje hmotnosti od 40 až do 60 kg. Rotvajler je masivní, statný a silný pes se širokou lebkou. Srst rotvajlera je krátká a pevná, přičemž velmi těsně přiléhá k tělu. Základní barvou zbarvení srsti je černá barva. Na černém podkladu se nacházejí znaky v hnědé barvě. Podle standardu jsou tyto znaky nad očima, na tvářích, na bocích tlamy, na hrudníku a na končetinách.
štěně rotvajlera

Povaha a temperament

Rotvajler je inteligentní, odvážný a odolný pes, který se přitom vyznačuje i obzvlášť velkou přítulností ke "své" lidské rodině. Typický je jeho vrozený ochranářský pud, především vůči lidem, ke kterým patří.

Vhodné prostředí

Rotvajlera lze vychovat a vycvičit jako všestranného pracovního psa. Pokud ho chcete chovat jako společníka, určitě se bude lépe cítit v prostorném rodinném domě s velkou zahradou a pozemkem, než by se cítil v malém městském bytě. Obecně je jeho vztah k dětem bezproblémový. Abyste měli společnou radost ze vzájemného soužití, je dostatek pohybu, smysluplné zaměstnání, a především spravedlivá a důsledná výchova a výcvik nezbytnou podmínkou.
tři rotvajleři

Původ

Navazuje pravděpodobně již na římské bojové a válečné psi, které se na území Německa smíchali s domácími ovčáky a s honácký psy. Ačkoli velcí psi, používané na nahánění dobytka, k tažení i na ochranu, existovaly na jihu Německa dlouhá staletí, moderní rotvajler z nich vznikl až koncem 19. století.

Popis

Větší, velmi silný a svalnatý pes. Středně dlouhá hlava se středně velkýma a převislýma ušima trojúhelníkového tvaru. Tmavohnědé středně velké oči mandlového tvaru. Hřbet rovný a mocný, zakulacený zadek s nakrátko kupírovaným ocasem. Srst ne zcela krátká, drsná a hustá. Barva pouze černá s pálením. Velikost psů 61-68 cm, fen 56-63 cm, hmotnost kolem 35 kg.

Využití

Pracovní plemeno, bez problémů schopné služebního výcviku. Vyniká jako obranář, hlídač a průvodce.

Zvláštní nároky

Rotvajler potřebuje důslednou výchovu a výcvik, protože inklinuje k získání dominantního postavení. Je vhodný pouze pro zkušené a fyzicky zdatné kynology. Špatně snáší horka, tehdy by měl zůstat v klidu ve stínu.