Tipy na efektivní třídění odpadu

By in Domov on 15.9.2017

Třídění odpadu u nás v České republice není pouze novodobým trendem, ale opravdovou nutností. Naštěstí se podle aktuálních statistik nemusíme za své konání stydět, naopak jsme docela zběhlí v rozlišování žlutých, modrých, zelených a oranžových nádobách a kontejnerů na plast, papír, sklo a nápojové kartony. Ne každý si však poradí s bioodpadem. 
 zelený odpad
Ten, kdo nemá dům se zahradou a vybudovaný kompost na zbytky zeleniny a ovoce, se v této chvíli dostává do úzkých. Naštěstí je už mnoho měst a obcí, které přistavují hnědé popelnice na organický odpad. Bioodpad totiž do směsného odpadu nepatří!
 
Co všechno můžeme zařadit mezi organický odpad?
Zajímá vás, co patří do bioodpadu? Do organického odpadu můžete dát zbytky rostlin, tedy i ovoce a zeleniny, pečivo, skořápky od vajec, peří a chlupy z domácích mazlíčků, pytlíky od čaje a kávový lógr, prázdné role od toaletního papíru, pečicí papír, piliny a popel z dřevěného uhlí.
Co byste rozhodně neměli přidávat do bioodpadu, jsou zbytky masa, kosti a uzeniny, nemocné rostliny napadané chorobami či škůdci, výkaly od masožravých zvířat a cigarety včetně nedopalků.
I doma na balkóně či na temné chodbě lze vytvořit praktický kompostér, nabídka je opravdu široká a výběr je z mnoha variant. Při dodržení doporučených podmínek se nemusíte obávat žádného nechtěného zápachu. Vytvořený kompost použijte na hnojení květin nebo jej darujte sousedovi či známému se zahrádkou.
 prostor na kompost
Domácí třídění odpadu není žádná věda
I když se domácí třídění vyprodukovaného odpadu může zdát příliš složité a náročné, není tomu tak. Existují užitečné tipy, jak třídit odpad doma. V obchodech samozřejmě zakoupíte speciální odpadkové koše na tříděný odpad, avšak některé modely zabírají mnoho místa, a pokud bydlíte v malé garsonce, může to být problém.
 
Než odnesete roztříděné odpadky do určených kontejnerů, je potřeba je nějakým způsobem ukládat doma. Tady se fantazii meze nekladou, zapojit můžete i své děti, použít se dají různé tašky, krabice a plastové boxy, které je možné zajímavě polepit či pokreslit tak, abyste snadno rozlišili, na co jsou určené. Nejen dětem vytvoříte zábavný program a třídění odpadu vás bude o to víc bavit.

Tipy na efektivní třídění odpadu
Ohodnoťte příspěvek

">